Translate

piątek, 23 sierpnia 2013

Bakłażan faszerowany

Przygotuj 2 bakłażany, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, 20 gad mielonego mięsa, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 łyżki pikantnego keczupu, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę soku z cytryny, pół łyżki suszonej bazylii, 2 łyżki bułki tartej, kilka plastrów żółtego sera oraz sól i pieprz do smaku.

Umyte bakłażany przekroić wzdłuż na pół. Wydrążyć ze środka miąższ, tak aby przy skórce pozostała półcentymetrowa warstwa. Posolić i odstawić na czas przygotowania farszu. Przed napełnieniem osuszyć ręcznikiem papierowym. Na rozgrzanym tłuszczu włożyć pokrojone ząbki czosnku, a następnie drobno pokrojoną cebulę. Udusić, posolić, dodać mielone mięso, zamieszać, aby mięso straciło surowy charakter. Dodać koncentrat pomidorowy i keczup, doprawić ziołami, miodem i sokiem z cytryny, wymieszać. Jeśli farsz ma zbyt rzadką konsystencję, trzeba dodać bułkę tartą. PO lekkim ostudzeniu ułożyć na wcześniej przygotowanych połówkach bakłażana. Ułożyć z żaroodpornym naczyniu, farszem do wierzchu, przykryć plastrami sera żółtego i wstawić do rozgrzanego piekarnika na ok 20 minut.

Taki farsz można urozmaicać, dodając kilka kurzych wątróbek, lub też całkowicie zastąpić mięso kawałkami sera feta albo cukinii.


Zaletą bakłażana jest nisko kaloryczność, ponieważ aż w 90% zbudowany jest z wody a zaledwie    2 % to cukry. Zjadając go dostarczmy do naszego organizmu potas, magnez oraz wapń. Bardzo dobre źródło błonnika. Oberżyna ma właściwości detoksykacyjne i zalecany jest przy kuracjach antybiotykowych, poprawia również przemianę materii oraz obniża poziom cholesterolu.

Należy jednak pamiętać o tym, że jest on ciężkostrawny i może powodować wzdęcia ale bardzo ciekawą jego właściwością jest to, że pomaga w trawieniu bardzo tłustych, ciężkich mięs.

Fioletowa skórka bakłażana działa antyrakowo.


Natomiast warzywo to powinny wyeliminować z diety: kobiety w ciąży, osobom mającym problemy z nerkami lub osobom chorym na reumatyzm

czwartek, 22 sierpnia 2013

Pory duszone z pistacjami

Do wykonania tego prostego dania przygotuj 2 duże pory, 1 szklankę bulionu warzywnego ( możesz również rozpuścić kostkę warzywną w wodzie), 2 łyżki oleju, 2 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki sosu śliwkowego ( znajdziesz go na półkach z żywnością orientalną), 2 łyżki miodu pitnego, pół cytryny i 4 łyżki pokruszonych orzeszków pistacjowych.1 filiżanka.

Dokładnie umyte pory, bez zewnętrznych liści przekroić na pół i pokroić w 2 milimetrowe paseczki, na patelni rozgrzej olej i usmaż na nim pory, po kilku minutach wlać bulion warzywny i dusić przez kilka minut. Wyłączyć ogień i doprawić sosem sojowym oraz śliwkowym, miodem pitnym, sokiem z połówki cytryny. Dokładnie wymieszać z orzeszkami i uformować małe piramidki wkładając uduszone pory do foremki, na przykład filiżanki i ugniatając gorącą masę łyżką. Ustawić na półmisku, kładąc foremkę do góry dnem. Podawać na ciepło można z opiekanymi ziemniaczkami

Tarta cebulowa

Do przygotowania ciasta do tej tart będziesz potrzebować: 20 dag mąki pszennej razowej, 10 dag masła, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli, po łyżce brązowego cukru, oliwy z oliwek oraz 5 łyżek wody. Aby wykonać sos przygotuj: 75 dag cebuli, 3łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczkę kminku, 100 ml gęstej śmietany, 10 dag sera żółtego najlepszy jest tu gouda oraz pół łyżeczki suszonych ziół prowansalskich oraz pieprz i sól do smaku.

Na stolnicy wymieszać należy mąkę z solą i proszkiem do pieczenia, drobno posiekać z masłem. W wodzie rozpuścić cukier, dodać oliwę, wymieszać i połączyć z ciastem, zagnieść kulę i schłodzić w lodówce przez ok 30 minut.Rozłożyć na dnie i bokach wytłuszczonej formy, ugniatając palcami tak aby powstała jednej grubości warstwa, nakłuć widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok 10 minut w temp 200 stopni C.

Obraną cebulę pokroić w piórka. Na patelni rozgrzać oliwę, zeszklić cebulę, doprawić kminkiem, ziołami, solą, ułożyć na pieczonym cieście, zalać śmietaną wymieszaną z tartym serem. Wstawić do piekarnika i piec w tej samej temperaturze około pół godziny.

Tatra z warzywami

Podstawą do każdej tatry jest oczywiście kruche ciasto do jego przygotowania będziesz potrzebować: 25 dag mąki, 1/2 kostki zimnego masła, 1/4 szklanki wody, 1 łyżkę oleju oraz szczyptę soli. 
Do przygotowania sosu potrzebujemy 1 opakowanie gęstej śmietany, 1/4 szklanki mleka, 1 łyżkę masła, 2 jajka, 1/2 szklanki tartego żółtego sera, szczyptę gałki muszkatołowej, szczyptę mielonego ziela angielskiego, 1 marchewkę, 1 brokuł lub kalafior, 1 cukinię, 1 cebulę lub por, 1 ząbek czosnku, 1 łyżkę ziół ( oregano, bazylia, tymianek, szałwia, natka pietruszki) najlepiej jak mamy świeże ale mogą być suszone oraz odrobina soli i pieprzu.

Zagniatamy kruche ciasto. Najpierw trzeba dokładnie poszatkować dużym nożem mąkę z masłem " na piasek", a następnie nadać mu elastyczność, czyli szybko zagnieść z pozostałymi składnikami. Kulę ciasta zwinąć i odłożyć do lodówki do schłodzenia( na około godzinę). Teraz ważna jest odpowiednia okrągła forma, specjalnie przeznaczona do pieczenia tart, którą trzeba posmarować masłem i ułożyć na niej lekko rozwałkowany placek. Ciasto należy palcami dopasować od naczynia, równomiernie na całej powierzchni, tak aby powstała jedna warstwa tej samej grubości, o nieco wystających brzegach. Ciasto w kilku miejscach należy nakłuć widelcem aby równomiernie się upiekło.

Przygotowanie sosu polega na wymieszaniu 2 jajek ( jeśli ktoś lubi może być ich więcej) ze śmietaną i mlekiem oraz ulubionym żółtym serem i przyprawami.

Na cieście trzeba ułożyć wybrane warzywa, lekko ugotowane we wrzątku z dodatkiem cukru i soli i ostudzone pod strumieniem zimnej wody, a następnie osuszone, oraz warzywa, takie jak cebula, czosnek,por ( uduszone na maśle). Składników nie może być zbyt dużo, ponieważ w formie musi zmieścić się jeszcze sos. Smak tego dania zależy również od wyboru ziół, którymi posypiemy warzywa, przed wlaniem sosu.

Tartę wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec przez pół godziny, sprawdzając czy skorupka utworzona na jej powierzchni jest już lekko zarumieniona.
 Według tego przepisu można również przygotować tartę w warzyw i z kawałkami wędzonego boczku. Wyśmienita jest też tarta z kawałkami ryby, można ją również urozmaicać, dodając ją również kilka listków świeżego szpinaku lub inne sezonowe warzywa.

Grilowane szaszłyki

Składniki:
-1/2 żółtej papryki i zielonej cukini
-1 kalafior
-1 czerwona cebula
-2 cebule dymki
-2 kiełbasy
-przyprawa do szaszłyków
-musztarda
-sól
Przygotowanie:
Cukinie opłukać i pociąć w plasterki ok 1 cm.. Kalafior umyć ipodzielić na óżyczki a następnie gotować przez ok 5 minut w osolonym wrzątku i odcedzić. Cebulę obrać i razem z kiełbasą pokroić w talarki. Paprykę oczyścić, a po usunięciu gniazda nasiennego pociąć w kawałki najlepiej kwadratowe. Patyczki do szaszłyków delikatnie skropić wodą, po czym wbijać na nie na przemian, kiełbasę, cukinię, cebulę, paprykę oraz różyczki kalafiora. Kolejność oczywiście dowolna. Szaszłyki posypać przyprawą i podpiekać na rozgrzanym grillu lub patelni grillowej przez ok 20 minut, co jakiś czas obracając. Podczas grillowania można również polać je odrobiną płynnego miodu z ulubionymi ziołami. Szaszłyki podawać z musztardą.

Zamiast kiełbasy  można również dodać kawałki kurczaka, oczywiście świetnym dodatkiem do jogurtów są sosy przygotowane na bazie jogurtu naturalnego lub majonezu z dodatkiem zmiażdżonego czosnku, posiekanego koperku lub wymieszanego z keczupem.

niedziela, 18 sierpnia 2013

Sałatka owocowa

 


Sałatki owocowe


Składniki:
-2 pomarańcze
-2 mandarynki
-1 banan
-20 dag truskawek lub innych owocó
-1 kiwi
-1 łyżka cukru pudru
-szczypta cynamonu
-1 kieliszek miodu pitnego
Przygotowanie:
Wycisnąć sok z jednej pomarańczy, wymieszać z łyżka cukru pudru oraz szczyptą cynamonu. Owoce dokładnie umyć, obrać i pokroić w kostkę, polać sosem i odstawić do schłodzenia. Przed podaniem polać miodem pitnym.

Papryka

Sałatka z pieczoną papryką

Składniki:
-3 papryki( najlepiej czerwona, żółta i zielona) 
-1 upieczona pierś z kurczaka
-1 sałata lodowa
-1łyżka ostrej musztardy
-1 łyżka oliwy z oliwek
-1 łyżeczka soku z cytryny
-1łyżeczka miodu
-sól, pieprz
Przygotowanie:
Łyżkę ostrej musztardy utrzeć z oliwą. łyżeczką soku z cytryny i łyżeczką miodu, dodać sól,pieprz do smaku. Paprykę upiec na grillu, w piekarniku lub obsmażyć na patelni. Odstawić pod przykryciem do ostudzenia, aby zmiękła i łatwo dała się obrać ze skórki, pokroić w paski.

 Sama papryka pieczona polana sosem jest smaczna, można ją również podawać np. z mozzarellą, z oliwkami, z serem feta.

Pierś z kurczaka posmarować zalewą ( uzyskana z połączenia łyżeczki musztardy, łyżeczki oliwy, szczypty soli i szczypty ostrej przyprawy curry) i upiec w piekarniku lub na grillu. Ostudzić.
Sałatę lodową umyć, osuszyć, pokroić na mniejsze kawałki, ułożyć na niej paski pieczonej papryki oraz pokrojoną w plastry pieczoną pierś kurczaka, polać sosem. 

Szparagi

Sałata z zielonymi szparagami


Składniki:
-po kilka listków różnych sałat                                               
-1 awokado
-1 łyżka soku z cytryny
-1 pęczek zielonych szparagów
-4 duże truskawki
-1 łyżka octu balsamicznego
-2 łyżki oliwy
-sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
Zmiksować umyte truskawki, dodać sól, pieprz i cukier, ocet balsamiczny oraz oliwę i dokładnie wymieszać. Jeśli truskawki są mało słodkie, można dodać więcej cukru. Umyć i osuszyć liście sałaty, porwać na mniejsze kawałki, ułożyć w salaterce.
W osolonej wodzie z odrobiną cukru ugotować umyte szparagi. Zielone szparagi nie wymagają obierania ze skórki, wystarczy odciąć twarde końcówki. Stają się miękkie po 10 minutach. Powinny być jędrne. Po odcedzeniu i ostudzeniu pokroić na mniejsze kawałki, ułożyć w salaterce na sałacie. Umyte awokado obrać ze skórki, przeciąć na pół i po wycięciu pestki pokroić na mniejsze kawałki, skropić sokiem z cytryny. Ułożyć na sałacie. Całość polać sosem.





Białe szparagi w przeciwieństwie do zielonych są delikatniejsze w smaku, bywają jednak włókniste i wymagają grubszego obierania. Natomiast szparagi zielone często nie wymagają w ogóle obierania, poza tym łatwiej je kupić.Należy wybierać szparagi jędrne, o główkach zwartych. A najlepsze są te, które po potarciu główkami wydadzą skrzypiący dźwięk.

Szparagi w boczku

Składniki:
-20 szparagów
-20 plastrów boczku (można wybrać również jakąś szynkę)
-sól,
Przygotowanie:
Szparagi nalezy oskrobać, opłukać i jeżeli istnieje taka potrzeba odciąć stwardniałe końcówki.oskrobać, opłukać, odciąć zdrewniałe końcówki. Najlepiej związać w pęczek i gotować w wysokim garnku w osolonej wodzie ok. 20 minut. Po ugotowanie osączyć i wystudzić.Każdy szparag owinąć owinąć plasterkliem wędzonego boczku.
Rozgrzewamy mocno olej na patelni i obsmażamy dokładnie szparagi z każdej strony aż boczek się zarumieni. Najlepiej podawać na gorąco.



Sałatka z pieczoną papryką

Składniki:
-3 papryki( najlepiej czerwona, żółta i zielona) 
-1 upieczona pierś z kurczaka
-1 sałata lodowa
-1łyżka ostrej musztardy
-1 łyżka oliwy z oliwek
-1 łyżeczka soku z cytryny
-1łyżeczka miodu
-sól, pieprz
Przygotowanie:
Łyżkę ostrej musztardy utrzeć z oliwą. łyżeczką soku z cytryny i łyżeczką miodu, dodać sól,pieprz do smaku. Paprykę upiec na grillu, w piekarniku lub obsmażyć na patelni. Odstawić pod przykryciem do ostudzenia, aby zmiękła i łatwo dała się obrać ze skórki, pokroić w paski.

 Sama papryka pieczona polana sosem jest smaczna, można ją również podawać np. z mozzarellą, z oliwkami, z serem feta.

Pierś z kurczaka posmarować zalewą ( uzyskana z połączenia łyżeczki musztardy, łyżeczki oliwy, szczypty soli i szczypty ostrej przyprawy curry) i upiec w piekarniku lub na grillu. Ostudzić.
Sałatę lodową umyć, osuszyć, pokroić na mniejsze kawałki, ułożyć na niej paski pieczonej papryki oraz pokrojoną w plastry pieczoną pierś kurczaka, polać sosem.  

sobota, 17 sierpnia 2013

Pasty na krakersy i nie tylko

 Tu będzie kilka pomysłów na przygotowanie pysznych past, ja podaję z krakersami ale również można z bagietka , natomiast Moi drodzy jeśli nie macie weny na samodzielne wykonywanie poniższych past zawsze można skorzystać z gotowych np. suszone pomidory z bazylią :)


Krakersy TZATZIKOWE


Składniki:
- duże opakowanie krakersów
-300 gserka naturalnego (np. „Bieluch”)
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka oliwy
- 3 łyżeczki greckiej przyprawy „tzatziki”
Dodatkowo:
- zielone oliwki
- suszone pomidory
- pieprz, ostra papryka
- ogórek
Przygotowanie:
Czosnek przecisnąć przez praskę, dodać do serka i wymieszać z oliwą i przyprawą „tzatziki’.
Doprawić do smaku pieprzem i ostrą papryką (w zależności od stopnia pikantności jaki chcemy uzyskać).
Powstałą masę nałożyć na krakersy. Na każdy krakers nałożyć odrobinę startego ogórka, pół oliwki i kawałek suszonego pomidora.





Krakersy z pastą jajeczną 



Składniki:
-2 duże opakowania słonych krakersów
-15 jajek
-5 łyżek majonezu
-1 pęczek drobnego szczypiorku
-3 ząbki czosnku
-około 5 cm kawałek białej części pora
-szczypta soli
-świeżo mielony, czarny pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie jajka gotujemy na twardo w osolonej wodzie.
Po ugotowaniu obieramy ze skorupek i kroimy na cztery części.
Do jajek dodajemy majonez, pokrojony szczypiorek, pora oraz starte ząbki czosnku.
Pastę miksujemy na gładko, doprawiamy grubą, morską solą oraz pieprzem.
Każdego krakersa smarujemy jedną łyżeczką pasty jajecznej, posypujemy chrupiącą cebulką lub szczypiorkiem.







Krakersy z pastą serową

Składniki:
-duża paczka krakersów,
-300g żółtego sera,
-3-4 łyżki majonezu,
-1-2 ząbki czosnku,
-połówki orzechów włoskich,
-natka pietruszki,
-pieprz






Przygotowanie:
Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pieprz. Wymieszać z majonezem w takiej ilości, by zrobiła się pasta. Pastę nakładać na krakersy, wierzch udekorować połówkami orzecha i listkami pietruszki.
Z tych ilości powinno wyjść jakieś 18-20 sztuk. 


Krakersy z twarożkiem


Składniki:
-1 opakowanie słonych krakersów
-25 dag sera twarogowego
-1 świeży ogórek
-2 ząbki czosnku
-sól, pieprz
Przygotowanie:
Ogórek umyć, obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Widelcem rozgnieść ser twarogowy, dodać czosnek i ogórek, wszystko razem dobrze wymieszać i przyprawić. Tak przygotowana pastę nakładać na pojedyncze krakersy. Udekorować czerwoną papryką i listkami melisy lub mięty.





Krakersy na ostro

Składniki:
-2/3 puszki białej fasoli konserwowej
-6 szt. suszonych pomidorów w oleju z ziołami
-1 łyżka salsy z papryki żółtej i czerwonej
-1 ząbek czosnku
-1/2 łyżeczki tabasco
-szczypta mielonego kolorowego pieprzu
-1 opakowanie krakersów solonych
-kilka czarnych oliwek do dekoracji

Przygotowanie:
Fasolę, pomidory, salsę, czosnek i tabasco przekładamy do miseczki i miksujemy blenderem na jednolitą pastę, doprawiamy pieprzem i w razie potrzeby szczyptą soli. Pastę przekładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na krakersy. Oliwki kroimy w półkola i dekorujemy.



Pasty- można je przygotowywać na bazie oliwy z oliwek lub innego oleju np. lnianego, bogatego w kwasy omega-3. Składnik smakowy stanowią orzechy laskowe, arachidowe, włoskie, razem lub osobno. Znakomitą bazą mogą być pestki dyni, słonecznika. Dla nadania smaku odpowiedni jest czosnek, oliwki, kapary, suszone pomidory, imbir, musztarda, zioła, przyprawy również razem jak i osobno.  Po zmiksowaniu wszystkich składników znakomita pasta od razu jest gotowa. Z ciepłym tostem smakuje wybornie. Można z niej błyskawicznie przygotować sos do makaronu lub sałatek.

Pasta orzechowa

Składniki:
-garść orzechów ziemnych
-garść orzechów włoskich
-garść zaieren słonecznika
-1/2 szklanki oliwy z oliwe lub innego ulubionego oleju
- 1 mała łyżeczka pikantnej pasty z limonek
-1łyżeczka miodu
-1 ząbek czosnku
- garśc zielonych oliwek
-1/2 łyżeczki sambalu
-2łyżki sosu sojowego lub szczypta soli
-zioła ( kilka listków bazylii lub łyżka świeżych listków oregano)
Przygotowanie:
Orzechy i pestki podgrzać do lekkiego zrumienienia na patelni, co niejest konieczne, ale powoduje, że stają się bardziej aromatyczne. Można również dodać garść łuskanych pestek z dyni, ale wtedy trzeba będzie dolać nieco więcej oleju. 
Wszystkie składniki zmiksować, ale nie na gładko, jednolitą masę tylko tak, by pozostały drobne kawałeczki poszczególnych składników. Pikantną pastę z limonki można zastąpić wyciśniętym sokiem z cytryny i szczyptą pieprzu. Spróbować, doprawić ziołami, przełożyć do zakręcanego słoika, przechowywać w lodówce.


Pesto

Składniki:
-kilkanaście liści bazylii
-gałązka rozmarynu
1/2 szklanki oliwy
-15 czarnych oliwek bez pestki
-4 łyżki ziaren słonecznika
-1/2 szklanki sera gorgonzola
-2 ziarenka kardamonu bez skórki
-1 ząbek czosnku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie składniki zmiksować, tak aby zostały różnej wielkości kawałeczki. Wspaniale smakuje wymieszana ze świeżo ugotowanym makaronem ( dodać odrobinę wody z gotowania)

Pasta z papryki

Składniki:
-2 duże papryki

-1/2 szklanki olju
-4 łyżki łuskanych ziaren słonecznika
-kilka liści bazylii
-1 łyżeczka miodu
-2 łyżki sosu sojowego lub szczypta soli
-1 ząbek czosnku;
-2 łyżki soku cytrynowego
- pieprz
Przygotowanie:
Paprykę opiec w piekarniku ze wszystkich stron. Natychmiast po upieczeniu włożyć do torebki i szczelnie zamknąć lub przełożyć do zamykanego naczynia. Dzięki temu zabiegowi łatwo będzie można zdjąć z niej skórkę. Po usunięciu skórki i gniazda zmiksować razem z pozostałymi składnikami i doprawić do smaku.
Jeśli pasta jest zbyt rzadka, dosypać ziaren słonecznika, jeśli zbyt gęsta, dolać oleju. Przechowywać  w lodówce w zamkniętym słoiku.

Tego typu pasty można dowolnie komponować zastępując ziarna słonecznika orzechami laskowymi, a paprykę np. suszonymi pomidorami z zalewy.

Bazę do pasty może również stanowić filet z ryby, kawałek sera owczego lub żółtego. Trzeba zmiksować oliwę z wybranym składnikiem oraz wypełniaczem w rodzaju pestek lub orzechów. Smak pasty zależy od aromatycznych dodatków czyli ziół, imbiru, czosnku, itp.



Pasta z zielonych oliwek i ser feta

Składniki:
-1 szklanka zielonych oliwek
-1/2 opakowania sera feta
-1 ząbek czosnku
-1/2 szklanki oliwy z oliwek
-pieprz, sól
Przygotowanie:
Składniki zmiksować i doprawić zgodnie z upodobaniami smakowymi ( np. łyżeczką soku cytrynowego i łyżeczką miodu)

Orzeżwiające kostki lodu

W upalne dni chętnie sięgamy po zimne napoje, ja przedstawiam pomysł na orzeźwiające kostki lodu idealne nie tylko do wody ale również do drinków;

 










Składniki:
- listki mięty
-sok z limonki

Listki mięty siekamy bardzo drobno i wsypujemy do foremki do lodu, sok możemy wymieszać z wodą i zalewamy całą foremkę a następnie do zamrażalki.




Możesz również zamrażać kawałki owoców lub też mus owocowy np. zmiksuj brzoskwinię, truskawki lub arbuz ( to zależy od Twojej fantazji)



Polecam! :)


Koreczki

Koreczki to przystawka, w której może znaleźć się każdy składnik. Grzyby, mięso, sery, warzywa, owoce, ryby.

Składniki

0,5 kg sera typu Gouda
papryka czerowa
0,5 kg szynki ( dowolna)
zielone oliwki


Ser, paprykę oraz szynkę kroimy w kostkę. Następnie nadziewamy na wykałaczki w dowolnej kolejności. 

Można również dodać chlebek pokrojony w kostkę.
 
Smacznego :) 




Frittata



Frittata jest daniem, które najczęsciej przygotowuję ponieważ pozwala na dowolność składników. Korzystając z sezonu sięgam po te warzyw, które mam w ogródku lub można tanio kupić na bazarku lub po prostu po to co posiadam w lodówce. 

Frittata może być tylko warzywna jak i z dodatkiem kiełbasy, boczku, szynki czy też np. kurczaka. Można pokusić się również o dodanie sera startego na tarce jarzynowej. Ale tak bogatą jej wersję najlepiej podawać na ciepło.

Czyi danie idealne dla osób na diecie, doskonały pomysł na obiad oraz niespodziewanych gości czy imprezę.

Ja przygotowałam wersję na zimno, gotową Frittatę można pociąć na kwadraciki i serwować jako koreczki. Kostki są niezawodne i idą jak burza.


 Składniki:

- 8 – 10 jajek
- warzywa dowolne ja preferuję: kolorowe warzywa sezonowe
- papryka czerwona
-cebula dymka lub czerwona
-bakłażan około 1/2
- mała cukinia
- zielony groszek, spokojnie może być mrożony lub z puszki
- kukurydza z puszki lub mrożona
-fasolka szparagowa
-pieczarki
-pomidorki koktajlowe lub smaczne duże pomidory ( mogą być również pomidorki suszone z puszki- pasują
idealnie)
-sól, pieprz do smaku.





Wszystkie warzywa siekamy w drobną kostkę i podsmażamy ok 5-8 minut. Następnie w naczyniu żaroodpornym lub na patelnię wlewamy roztrzepane jajka. Pamiętajcie, że muszą pokryć tylko pustą część między warzywami, dlatego lepiej jak warzyw jest więcej. Całość zapiekamy w piekarniku, tak aby wierzch nie był spalony. Ale sprawdzić czy nasze danie jest już gotowe należy nakłuwając frittatę wykałaczką.
Na ciepło można podawać z sałatą, na zimno należy pokroić w równe kwadraciki i nadziać na wykałaczkę.

Smacznego :)